Полезно

1. Какво трябва да знаем, преди да поръчаме дограма?

Дограмата от PVC профили е устойчива на климатични промени, защитена е от UV-лъчение, цветовете са дълготрайни. Благодарение на многокамерната си конструкция, тя има отлични топло – и звукоизолиращи свойства и съответства на всички изисквания за модерен строителен продукт.

Алуминият е многофункционален лек материал устойчив на метеорологични условия и корозия. Това го прави подходящ материал за изработка на прозорци, витрини, входни врати и вътрешни преградни стени. Алуминиевите профили са два вида: с прекъснат термомост и без прекъснат термомост. За външно остъкляване се използват алуминиеви профили с прекъснат термомост. Алуминиевите профили без прекъснат термомост са подходящи за изработка на преградни стени, врати и други вътрешни конструкции.

Каква дограма да изберете – алуминиева или PVC, е въпрос на лични предпочитания.

• произходът на профилите – първа стъпка, която гарантира надеждност и дълъг живот на прозорците. За поливинилхлорида ( PVC дограмата) трябва да се знае, че е полимерен материал и много добър изолатор на температура. Колкото по-голям е броят на камерите в PVC профила, толкова по-добра е топлоизолацията. За постигане на добра топлоизолация при алуминиевите профили те трябва да са с прекъснат термомост, т.е. с пласмасова вложка. която разделя профила на две части, като по този начин разграничава вътрешното от външното пространство. Профилите могат да са в различни цветове, това зависи изцяло от вашите предпочитания.

• стъклопакетите – различни по вид могат да бъдат и стъклопакетите – стъклопакет от две или три прозрачни стъкла, стъклопакет с нискоемисийно стъкло, стъклопакет с цветно стъкло, стъклопакет със Stopsol и т.н.

• oбковите – съвременните обкови позволяват всеки един прозорец да се отваря и в две равнини – комбинация между хоризонтална и вертикална ос, което е несъмнено удобство.

• уплътненията – не бива да забравяме, че независимо дали са от PVC или от алуминий, крилото и касата постигат изолация благодарение на набор уплътнения. За добър резултат – всички те са задължителни.

• водоотвеждането – водоотводните канали спомагат да се оттече попадналата върху прозореца вода.

• монтажът се извършва с крепежни елементи и полиуретанова пяна. Ако предвиждате след монтажа на прозореца каменни плочи и/или други облицовъчни материали, задължително го кажете на представителя на фирмата, който снема размерите, така че габарита на прозореца да бъде съобразен с последващите строителни работи. 

2. Има ли цена на квадратен метър?

При цена на квадратен метър Вие не получавате точна информация за цената на Вашия прозорец. За да се получи коректна цена трябва да се вземе впредвид :

1. размера на позицията /или позициите/ 
2. вида на профила 
3. броя камери на избраният от Вас профил 
4. цвят на дограмата 
5. начин на отваряне 
6. вида на обкова 
7. вида на стъклопакета 

3. Полезни съвети за поддържане на PVC дограма.

– Предпазното фолио на профилите, трябва да се свали веднага след завършване на довършителните монтажни работи. В противен случай външното защитно фолио прегаря от слънцето и премахването му става трудно.
– Необходимо е периодически да се смазват всички заключващи механизми и панти на прозорците и вратите. 
– Да не се допуска попадането на пясък, вар, строителен разтвор и др. замърсяващи вещества в механизмите. 
– Да се поддържат уплътнителите чисти, да не се допуска натрупването на прах върху тях. Съществуват специални препарати които предпазват гумените уплътнения от атмосферни влияния и ги правят по-гъвкави. 
– Прозорците са изготвени от пластмасови прифили, които са устойчиви на слънчева светлина и на атмосферни влияния. За измиване на стъклата и рамките могат да се използват обикновени миещи средства, които не съдържат абразивни добавки, киселини и силни разтворители. 

4. Какви са причините за появата на конденз?

Подмяната на старата дограма с модерни и по-качествени дограми води до свръхуплътняване на жилището, възможна е появата на конденз и мухъл. За образуването на конденз са необходими два фактора – влажен въздух и студена повърхност. В резултат на дишане, готвене, къпане, пране, цветя и др. влажността на въздуха в помещенията се повишава. Когато влажният въздух достигне студени повърхности като външните стени, рамките на прозорците и техните стъкла, влагата в него кондензира по тях. Старите дограми не уплътняват добре и позволяват, дори в затворено състояние, въздухът бавно да се обменя, при което влажният въздух напуска помещението, но заедно с него губим и топлината. Затова проветрявайте стаите по няколко пъти на ден за кратко време. Проветряването на банята трябва да се осъществява чрез директен отвор навън или през шахта. 

5. Нискоемисийно стъкло (К-стъкло)

С цел силното намаляване на енергийните загуби чрез лъчение се създават нискоемисийните стъкла .Това са стъкла от едната страна, на които е нанесен посредством гореща пулверизация на метални окиси (най-често от сребро, титан или други благородни метали) много тънък отражателен слой. Функцията на този слой, който е с дебелина само няколко микрона, е да задържа топлината в помещенията. Когато К стъклото е правилно монтирано – към помещението, с отражателния слой вътре в стъклопакета, то започва да действа като огледало за топлинните лъчи, които са в инфрачервения спектър. Слънчевата светлина е предимно късовълнова и цялата енергия, която тя носи, преминава спокойно през стъклопакета и попада в сградата. Когато обаче стените и мебелите се нагреят от нея, те започват да излъчват топлина, която вече е с голяма дължина на вълната и не може да напусне стаята обратно през прозореца. Всички отоплителни уреди излъчват инфрачервена топлина и не само отоплителните уреди, но и котлоните, мониторите, осветлението, дори и човешкото тяло. Като цяло предимствата на К стъклата са безспорни – почти 30% по-изолиращ стъклопакет, т.е. много по-малък шанс да се появи конденз по вътрешната стена на стъклопакета, намалени сметки за отопление и по-добър комфорт в помещенията.

Comments are closed.